Ingredience, na které si dát pozor v konzervách

Konzervy mají poněkud kontroverzní pověst. Mnoho lidí předpokládá, že jídlo v konzervách, ať už je to maso, čerstvé ovoce nebo zelenina, bude méně výživné a celkově méně zdravé než čerstvé, celé alternativy. I když to může být v některých případech pravda, konzervy pro vás nemusí být nutně špatné. Někdy může být konzumace konzervovaných potravin jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, že ve své stravě získáte potřebné vitamíny a minerály.

Konzervované potraviny vydrží déle než čerstvé alternativy, jsou často výhodnější pro spotřebitele, kteří dbají na čas, a mohou být mnohem dostupnější. Pokud se snažíte jíst zdravě s omezeným rozpočtem , dobrou volbou může být zásoba některých konzervovaných potravin.

Je však důležité vědět, na co si dát pozor, když čtete etikety konzerv před nákupem nebo před konzumací. Některé konzervované produkty mohou obsahovat přísady, které buď poškozují vaše zdraví, nebo snižují nutriční hodnotu vašich jídel.

Běžné možnosti konzervovaných potravin

Konzervování je běžný proces v potravinářském průmyslu. Metoda se používá nejen k pohodlnému balení potravin, ale také k uchování různých surovin, takže je budete muset déle používat s delší dobou spotřeby. Mnoho konzerv obsahuje zdraví prospěšné látky. Například konzervovaná cizrna je bohatá na vitamín B6 . Můžete si z nich vyrobit i svůj vlastní hummus. Konzervované fazole mají vysoký obsah vlákniny a bílkovin a mívají nízký obsah tuku.

I když je běžné si myslet, že konzervované potraviny jsou méně výživné než jejich čerstvé alternativy, proces konzervování má jen zřídka významný dopad na makro a mikroživiny v produktech. Proces konzervování neovlivňuje tuky, sacharidy nebo bílkoviny v potravinách a zachovává většinu vitamínů a minerálů rozpustných v tucích.

Studie dokonce ukázaly, že mnoho konzervovaných potravin si zachovává vysokou hladinu živin. Protože však konzervování často vyžaduje použití tepla, některé vitamíny rozpustné ve vodě, jako je vitamín B a C, mohou být během přípravy někdy poškozeny.

Navzdory tomu mohou být konzervované potraviny vynikajícím zdrojem výživy, vitamínů a minerálů.

Na výběr jsou také různé možnosti konzervovaných potravin, včetně:

·         Konzervované polévky: Často bohaté na zeleninu, koření a vitamíny

·         Masové a rybí konzervy: Losos, tuňák a konzervované sardinky jsou skvělým zdrojem bílkovin

·         Konzervovaná rajčata: Konzervovaná rajčata si udržují vysokou hladinu antioxidantů, jako je lykopen

·        Kokosové mléko: Používá se do smoothies, omáček, jako je zelená kari omáčka, a marinád, kokosové mléko je bohaté na zdravý tuk

·         Konzervovaná zelenina: Konzervovaná zelenina, jako je kojenecká kukuřice a hrášek, si může zachovat svou hladinu živin i po procesu konzervování.

·         Konzervované ovoce: Pokud není skladováno ve vysokém množství fruktózy nebo kukuřičného sirupu, může být konzervované ovoce vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů

Když budete jíst opatrně, konzervované potraviny mohou skutečně zlepšit vaše šance na získání vyšší hladiny správných živin ve vaší stravě. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří jedli 6 nebo více konzerv za týden, měli vyšší hladinu 17 základních živin v krevním oběhu.

Problematické ingredience ke kontrole v konzervách

I když proces konzervování automaticky nečiní konzervované potraviny nebezpečnějšími nebo méně výživnými než čerstvé potraviny, existuje několik problémů, na které je třeba dávat pozor. Některé konzervované potraviny mohou obsahovat vyšší množství určitých látek, které mohou vyvolat řadu zdravotních problémů.

Některé z nejproblematičtějších přísad, na které je třeba dávat pozor v konzervovaných potravinách, zahrnují:

BPA (Bisfenol-A)

Po nějakou dobu byl BPA běžnou složkou mnoha konzervovaných potravin. Často se používal při obložení plechovek, aby se zabránilo kontaminaci a rychlé korozi. Studie však spojují tuto látku s řadou zdravotních problémů, včetně hormonální nerovnováhy a poškození reprodukčního systému.

Najednou většina konzervovaných potravin obsahovala detekovatelné hladiny BPA. Podle institutu výrobců plechovek však dnes přibližně 95 % konzervovaných potravin neobsahuje BPA. Společnosti začaly používat jiné alternativy k ochraně potravin v plechovkách.

Stále však stojí za to zkontrolovat vaše konzervy, abyste se ujistili, že neobsahuje absolutně žádný BPA. Hledejte produkty označené jako BPA-free, nebo se podívejte online, pokud nemůžete najít žádné informace o obsahu BPA v plechovce.

Sodík a umělé konzervační látky

Většina konzervovaných potravin bude obsahovat konzervační látky, které pomohou zajistit, že jídlo vydrží co nejdéle. Nejběžnějším konzervantem je sodík (nebo sůl). Zatímco sodík není nutně nebezpečný v malých dávkách, některé studie ukazují, že průměrný Američan již každý den sní přibližně 4násobek doporučeného množství sodíku ve své stravě.

Nadměrné hladiny sodíku mohou zvýšit inzulínovou rezistenci a zvýšit pravděpodobnost srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku a mrtvice. Může také způsobit ztrátu vápníku, což způsobuje, že kosti jsou křehké a náchylné k lámání.

Vedle sodíku mohou mít negativní zdravotní účinky i jiné konzervační látky, jako je BHA/BHT. Jedna konzervační látka, známá jako benzoát sodný, je spojována s problémy, jako jsou alergie, oxidační stres, vyšší riziko obezity a dokonce zvýšená hyperaktivita.

MSG (glutamát sodný)

MSG je další látka na bázi sodíku, která se často přidává do konzervovaných potravin pro zvýšení chuti. Je to běžné v polévkách a jiných hotových konzervách.

Tato látka čelila v průběhu let značné kontroverzi poté, co jedna studie zjistila, že velké množství MSG způsobilo mozkové nádory, léze a narušený růst. Vědci se však domnívají, že riziko pro lidské bytosti je minimální, protože MSG nemůže projít hematoencefalickou bariérou.

Navzdory tomu stále existují určité potenciální problémy spojené s MSG pro lidi. Látka byla v některých studiích spojována s nárůstem hmotnosti, obezitou a zvýšeným rizikem metabolického syndromu. Někteří lidé mají navíc genetickou citlivost na tuto látku, která může způsobit příznaky, jako je pocení a bolesti hlavy, když jedí velké množství.

Guarová guma

Guarová guma, typ sacharidu s dlouhým řetězcem , se často používá k zahušťování a vázání potravin. Je to běžné v konzervách, jako jsou polévky a omáčky. Některé studie odhalily potenciální výhody spojené s guarovou gumou, jako je snížení příznaků IBS a zvýšený příjem vlákniny.

Vědci se domnívají, že tento produkt může pomoci snížit příznaky, jako je nadýmání a zácpa, a může také zvýšit pocity sytosti po jídle. Vysoké hladiny guarové gumy však mohou vést k nepříznivým zdravotním účinkům a způsobit obstrukce v tenkém střevě nebo jícnu.

Je to proto, že látka je schopna bobtnat v gastrointestinálním traktu, což vede k zánětu a problémům, jako je plynatost, nadýmání a křeče.

Xanthanová guma

Podobně jako guarová guma se xanthanová guma používá ke stabilizaci a zahuštění různých druhů potravin, včetně polévek a omáček. Může také zlepšit texturu některých potravin v bezlepkové krajině. Xanthanová guma může mít v malých dávkách určité výhody. Jedna studie zjistila, že konzumace tohoto produktu po dobu 6 týdnů pomohla snížit hladinu krevního cukru a cholesterolu.

Konzumace nadměrného množství xanthanové gumy však může způsobit nepohodlí a řadu gastrointestinálních problémů. Někteří lidé bojují s pohyby střev, zažívají měkčí stolici a zvýšenou produkci plynu.

Kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a umělá sladidla

Kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, který se nachází v mnoha konzervovaných ovocných produktech, je bohatý na fruktózu, formu jednoduchého cukru, která může ve velkém množství způsobit zdravotní rizika. Nadměrná konzumace cukru je často spojena s obezitou, přibíráním na váze a vyšším rizikem cukrovky.

Kromě zvýšeného rizika přibírání na váze může kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a další formy jednoduchého cukru zvýšit riziko vnitřního zánětu . Zánět je spojen s velkým množstvím chronických stavů, včetně rakoviny, srdečních chorob, cukrovky a různých gastrointestinálních problémů.

Nejlepší je vyhnout se jakýmkoli konzervovaným potravinám s přidaným cukrovým sirupem nebo kukuřičnou fruktózou. Pokud kupujete konzervované ovoce, hledejte možnosti uložené ve vodě, abyste minimalizovali příjem cukru. Je také nejlepší vyhnout se umělým sladidlům, jako je acesulfam draselný a aspartam.

Ačkoli umělá sladidla nejsou vždy nebezpečná, mohou u některých lidí s vysokou úrovní citlivosti způsobit bolesti hlavy.

Umělé aroma

Umělé příchutě jsou také běžné v konzervách. Jsou to v podstatě chemikálie vyráběné tak, aby napodobovaly chuť jiných složek a přitom udržovaly nízké náklady na výrobu potravin. Ačkoli umělé příchutě nejsou v malých dávkách považovány za nebezpečné, u některých lidí mohou způsobit problematické vedlejší účinky.

V některých studiích na zvířatech byly s poškozenou kostní dření spojeny specifické umělé příchutě, jako jsou čokoládové a jahodové příchutě .

Podobně jako umělá sladidla, umělá dochucovadla by neměla v malých množstvích způsobit významné škody. Pokud však jíte velké množství konzerv, je nejlepší dávat si pozor na příliš mnoho umělých příchutí.

Je konzervované jídlo bezpečné?

Konzervy nejsou nutně nebezpečné, zvláště pokud věnujete pozornost přísadám na etiketě. Ve skutečnosti mohou být konzervy vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů a pohodlným způsobem, jak jíst vyváženější stravu s omezeným rozpočtem. Je však důležité vědět, na které ingredience byste si měli dávat pozor při čtení etiket na potravinách.

admin

admin