Přírodní terapie: Proč byste měli upřednostňovat čas v zelených a modrých oblastech

Pokud je na seznamu vašich cílů zlepšení fyzického a duševního zdraví, nepodceňujte sílu přírodní terapie. Nová studie na více než 16 000 lidech dodává důkazy, že trávení času v zelených a modrých prostorách, známé také jako přírodní terapie, může poskytnout několik zdravotních výhod. Zelené plochy jsou přírodní nebo osázené oblasti, jako jsou lesy, louky, parky a zahrady, zatímco modré plochy jsou vodní plochy, jako je oceán, řeky, rybníky a jezera.

Příroda je krásná na pohled, ale trávit čas v přírodě je také skvělé pro vaše zdraví.

Přestože jsou velká města a jejich mrakodrapy považovány za vrchol pokroku, stále nás to láká ponořit se do přírody a výzkum nyní zjišťuje, jak důležité to je.

Přírodní terapie: Trávit čas v přírodě jako preventivní medicína

V tomto novém výzkumném dokumentu se výzkumníci zeptali 16 000 náhodně vybraných lidí ze tří finských měst, jak vnímali zelené a modré prostory. „Zelené“ prostory zahrnovaly zahrady, parky, lesy, vřesoviště, pastviny a mokřady. „Modré“ prostory se skládaly z oceánů, řek a jezer. Otázky průzkumu se týkaly toho, jak často respondenti tyto prostory navštěvovali a zda si je mohli prohlédnout z domova.

Pouhé vidění zelených nebo modrých prostorů nebo bydlení v blízkosti velkého počtu z nich nestačilo k žádnému zdravotnímu přínosu. Nicméně návštěva těchto přírodních prostor třikrát nebo čtyřikrát týdně a pobyt v přírodě byl spojen s o 33 % nižším rizikem , že budete potřebovat léky na problémy s duševním zdravím, o 36 % nižším rizikem, že budete potřebovat léky na krevní tlak, a o 26 % nižším rizikem. potřebu léků na astma . Všechny tyto výsledky byly upraveny o rozdíly, jako je příjem, znečištění ovzduší, fyzická aktivita v práci, vzdělání a konzumace alkoholu.

Jiný výzkumný dokument však zjistil, že možnost vidět modré prostory ve vaší rezidenční oblasti může zlepšit duševní zdraví . Zelené plochy neměly stejný účinek. Nebyla to jen náhoda související s obyvateli, kteří potřebovali vyšší příjmy, aby mohli žít u oceánu, protože výzkumníci kontrolovali ekonomické rozdíly.

Výhody trávení času v přírodě pro duševní zdraví

Trávit více času v přirozeném prostředí, známé také jako vystavování se přírodní terapii, má širokou škálu kognitivních a emocionálních výhod, včetně lepší nálady a větší kreativity .

Boj proti depresi

Cítíte se vždy povzneseni po procházce v parku nebo lese? Nejsi sám. Jedna studie zahrnující lidi s velkou depresivní poruchou (MDD) prokázala větší nárůst pozitivních emocí a úlevu od negativních pocitů mezi těmi, kdo chodí v přírodě. Tyto výsledky možná ani neprokázaly plné přínosy, protože všichni dobrovolníci byli instruováni, aby při chůzi mysleli na negativní vzpomínku. To by mohlo odvést pozornost od blahodárného smyslového zážitku času v přírodě.

Soustředit se

Přírodní svět je bohatým smyslovým zážitkem, ale ne natolik, abyste byli přestimulováni. To umožňuje vašemu mozku dobít baterie, abyste se později mohli více soustředit na úkoly, které vyžadují přímou pozornost. Výsledkem studie, kdy dobrovolníci museli opakovat řetězce čísel pozpátku, bylo zjištěno, že po procházce v parku bohatém na stromy si vedli mnohem lépe . Procházka v přírodě je formou přírodní terapie. Procházky po centru neměly stejné výhody, protože smyslový zážitek nebyl tak bohatý, ale vyžaduje přímou pozornost.

A co lidé s ADHD, kde je soustředění obvykle narušeno? Další studie prokázala, že děti s ADHD měly po procházce v parku mírnější, pokud vůbec nějaký, deficit pozornosti . Ve skutečnosti se přínosy, které zažili, zhruba rovnaly špičkovým účinkům běžných léků. Častěji také popisovali trávení času v parku jako zábavu a relaxaci než procházky ve svém sousedství.

Kreativita a řešení problémů

Kreativita je další základní kognitivní dovednost. Umožňuje nám vytvářet umění, hudbu a psaní; a pomáhá nám řešit problémy v našem každodenním životě. Zajímavé je, že studie testující čtyřdenní túru prokázala 50% zlepšení úkolu na řešení problémů, který vyžadoval kreativitu. Dobrovolníci nesměli používat žádná zařízení, takže šlo také o totální digitální detox.

Jak to fungovalo? Předpokládalo se, že dlouhodobé ponoření do přírody a žádné použití elektronických zařízení zapojí výchozí režim sítě mozku. Zatímco přírodní svět poskytuje bohatý zážitek, aniž by byl přehnaně stimulován, elektronická zařízení poskytují mělké, přehnaně stimulující zážitky, které ztlumí výchozí režim sítě.

Fyzické zdraví Výhody zelených ploch

Široká škála zdravotních problémů je alespoň částečně způsobena záněty, špatnou imunitou a nezdravými návyky, ale může pomoci trávit čas v zeleni a dát si přírodní terapii.

Zánětlivé markery

Zánět ovlivňuje naše životy mnoha způsoby, od únavy a menstruační bolesti až po autoimunitní onemocnění a dokonce i demenci v pozdějším věku. Naštěstí studie zahrnující univerzitní studenty zjistila, že chůze v lese může mít rychlé a významné účinky. Markery tukového oxidačního stresu účastníků byly mnohem nižší po procházce lesem a méně tukového oxidačního stresu znamená menší poškození vašeho mozku a krevních cév. Jejich hladina ET-1, který se podílí na srdečních chorobách a stoupá, pokud jste vystaveni znečištěnému ovzduší, také klesly. Ještě lepší je, že hladiny kortizolu dobrovolníků také klesly o více než třetinu a došlo k mírnému zvýšení testosteronu.

Tyto výhody byly způsobeny vyšší koncentrací záporných iontů a mnohem nižší úrovní znečištění ovzduší. Záporné ionty mohou působit jako antioxidanty tím, že předávají volným radikálům další elektron, aby nepoškodily vaše buňky nebo tkáně. Znečištění vzduchu na druhé straně způsobuje oxidační poškození a menší znečištění hlukem vám pomůže zbavit se stresu.

Aromaterapie na posílení imunity

Přemýšlíte o tom, že vynecháte plavby za kempem, abyste zabránili tomu, aby vám infekční choroby zničily dovolenou? Kromě toho, že je méně přeplněný, může pohlcující zážitek v přírodním světě působit jako aromaterapeutická léčba na posílení imunity.

Druhy stromů, jako je cedr a borovice, produkují aromatické látky na bázi oleje, jako je pinen a limonen. Vydávají jemné aroma a mají široké antimikrobiální vlastnosti spolu s protizánětlivými účinky. Ale mohly by zlepšit i imunitu?

Aby ověřila tuto teorii, japonská studie naverbovala dobrovolníky na dvounoční výlet do lesa, praxi známou jako shinrinyoku (lesní koupání). Toto je uznávaná metoda úlevy od stresu a relaxace v Japonsku, zemi nechvalně známé pro život s vysokou hustotou.

Během ústupu, kdy se dobrovolníci každý den dvě hodiny procházeli v lese, jejich počet a aktivita přirozených zabíječských buněk značně vzrostly . Tyto buňky pomáhají vyčistit infekce a rakovinné buňky dříve, než se z nich mohou stát diagnostikovatelné nádory. Snad nejlepší částí výsledků bylo, jak dlouho trvaly, se zvýšeným počtem NK buněk a aktivitou přetrvávající po dobu nejméně 30 dnů. To znamená, že pokud žijete ve městě, víkendový výlet každý měsíc vám může významně posílit imunitu.

Zdravější návyky

Možná je jedním z vašich cílů zkrátit čas strávený na obrazovce, abyste nejenom měli více ze života, ale také abyste předešli zdravotním problémům, jako je krátkozrakost nebo krátkozrakost. Genetické variace mohou zvýšit vaše riziko krátkozrakosti, ale často hrají roli i faktory životního stylu.

Ve studii na tchajwanských dětech snížilo hraní venku o přestávce téměř o polovinu riziko rozvoje krátkozrakosti . Po jednom roce byla míra nových diagnóz pouze 8,41 % ve škole, kde bylo hraní venku normou, ve srovnání se 17,65 % v kontrolní škole. Je důležité si uvědomit, že krátkozrakost se může vyvinout v každém věku, a pokud máte děti, modelování zdravých návyků nyní může prospět jejich zdraví později.

Jedinečné výhody divokého plavání

Pohlcující zážitky v modrých prostorách, jako je plavání nebo jiný vodní sport dle vašeho výběru, mají také jedinečné zdravotní přínosy.

Jak mnozí z vás vědí, plavání zlepšuje sílu plic díky lepší kontrole dechu. Tlak vody také zvyšuje sílu každého srdečního tepu a poskytuje trénink odporu, zatímco plavání ve studené vodě může posílit imunitu a produkci antioxidantů. Zahrnutí plavání do vaší rutiny fyzické aktivity také uvolní tlak z vašich kloubů, což je zvláště důležité, pokud provádíte cvičení s velkým nárazem nebo jste hypermobilní.

Koupání v přírodním prostředí má další výhody. Proměnlivé podmínky zostřují váš metabolismus a schopnost mysli se přizpůsobit, protože teplota a proudy se rychle mění. A pokud si po plavání v jezeře, řece nebo moři všimnete lepší kůže nebo čistších dutin, můžete děkovat bakteriofágům. Bakteriofágy jsou viry, které napadají pouze bakterie , takže by se mohly vypořádat s přemnožením, které přispívá k akné a sinusitidě. Když jsem dříve bojovala s (poměrně mírným) akné, koupání v moři mi sice pomohlo pleť projasnit, ale v zimě by se to zase zhoršilo.

Získejte více přírodní terapie: Jak letos trávit více času v přírodě

Pokud je jedním z vašich cílů pro rok 2023 více času na zelených nebo modrých plochách, je několik jednoduchých způsobů, jak získat motivaci:

  • Kupte si vstupenku do národních parků . Za pouhých 80 USD ročně pokrývá vstupenka America the Beautiful Pass veškeré poplatky za vstup a denní používání na více než 2 000 veřejných pozemcích. Pokud žijete v zemi, jako je Austrálie, kde můžeme zdarma vstupovat do oblastí, jako jsou národní parky, prozkoumejte, co je k dispozici ve vašem okolí.
  • Hledejte outdoorové sportovní skupiny na stránkách sociálních médií, jako je MeetUp.
  • Najděte si parťáka na turistiku, se kterým budete plánovat krásné venkovní túry.
  • Naplánujte si digitální detox na alespoň jeden den volna každý měsíc. Obvykle nevnímáme, kolik svého (často vzácného) volného času trávíme u obrazovek.
  • Pamatujte, že čas strávený venku v přírodě je nezbytnou součástí péče o sebe. Necíťte se provinile, když si den vyrazíte na jídlo, budete muset připravit jídlo nebo přeplánovat úklid domu, pokud se nebudete cítit stejně kvůli návštěvě fyzioterapie.
admin

admin