Je být veganem vždy zdravé?

Je být veganem vždy zdravé? Ne nutně, zvláště když existuje tak široká škála potravin, které mohou vegani jíst.

Existuje mnoho různých důvodů, proč by se někdo mohl rozhodnout pro veganskou stravu. Někteří vegani jsou etičtí vegani, kteří dodržují tuto dietu za účelem ochrany práv zvířat, a otázka, zda být veganem zdraví, není jejich primárním zájmem. Někteří volí veganství jako způsob ochrany planety před dopady živočišného zemědělství. Jiní nemají rádi chuť a strukturu masa. Existují také lidé, kteří si veganské jídlo jednoduše užívají a věří ve zdravotní přínosy rostlinné stravy.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé volí veganství, je to, že skutečně věří, že veganství je zdravější varianta než tradiční západní strava. Přibližně 17 % veganů uvádí, že si zvolili svůj životní styl, aby byli zdravější.

Na povrchu se zdá, že veganství je zdravá volba. Když omezíte potraviny živočišného původu, snížíte také příjem zpracovaného masa a červeného masa, které jsou často spojeny s několika chronickými onemocněními. Zvýšíte také spotřebu výživných rostlinných potravin, bohatých na vitamíny, minerály a enzymy, které jsou klíčové pro dobré zdraví.

Být veganem však automaticky neznamená, že budete jíst zdravě. Kvalita veganského jídla, které jíte, hraje významnou roli v tom, jak zdraví pravděpodobně budete. Podobně jako jiná jídla mohou být veganská jídla také bohatá na nasycené tuky, cukry, soli a jednoduché sacharidy.

Je být veganem zdravé? Úvod

Je tedy být veganem zdravé? Mnoho výzkumů naznačuje, že veganská strava může mít pozitivní účinky na vaše zdraví, od snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky až po podporu hubnutí. Některé studie však také naznačují, že veganská strava může být problematická.

Zatímco veganská strava obsahuje ve většině případů vysoký obsah vlákniny a nižší obsah nebezpečných látek, jako je cholesterol, může také postrádat základní živiny. Absence vajec, masa a mléčných výrobků ve vaší stravě může znamenat, že budete mít problém získat správné množství bílkovin pro budování silných svalů a kostí. Veganská strava má také nízký obsah vitamínu B12 , životně důležité živiny, která hraje zásadní roli ve fungování nervového systému a tvorbě červených krvinek.

Vegani však mohou užívat vitamínové doplňky a jíst obohacené potraviny, aby v mnoha případech snížili riziko nutričních nedostatků. Snad největší problém, kterému většina veganů čelí, pochází ze skutečnosti, že mnozí věří, že veganská strava je automaticky zdravější než ostatní diety. Tento předpoklad často znamená, že mnoho lidí nezvažuje přísady a přísady určitých veganských potravin.

V jedné studii z Harvardu vědci zjistili, že lidé, kteří se drželi veganské stravy, měli podstatně nižší riziko srdečních onemocnění než jejich protějšky. Zpráva však také zjistila, že vyloučení masa nemusí nutně vést k lepšímu zdraví, zvláště pokud lidé i nadále jedí velké množství zpracovaných nebo uměle slazených přísad na veganské stravě.

Podobně další studie zjistila, že lidé konzumující veganskou stravu, která zahrnovala mnoho zpracovaných potravin, jako jsou slazené nápoje, měli větší pravděpodobnost, že budou trpět srdečními chorobami než ti, kteří se vyhýbali zpracovaným surovinám, ale přesto jedli maso.

Proč veganská jídla nejsou vždy zdravější

Existují různé důvody, proč odpověď na otázku: Je být veganem zdravé? Ve skutečnosti by to mohlo být „Ne“. I když vegani mají přístup k bílkovinám a dalším makroživinám v rostlinné formě, mnoho rostlinných potravin, které konzumují, postrádá klíčové aminokyseliny. Například proteinová strava složená z fazolí a čočky nemusí poskytovat správnou rovnováhu aminokyselin na podporu lidského růstu.

Rostlinné zdroje bílkovin také obecně obsahují nehemové železo, které tělo nevstřebává, stejně jako živočišné zdroje železa. To by mohlo být jedním z důvodů, proč 25 % veganů v jedné studii mělo nízkou hladinu železa ve srovnání s 0 % účastníků studie, kteří byli všežravci.

Navíc mnoho veganských potravin není tak zdravých, jak se zdá. I když mohou obsahovat více rostlinných vitamínů a minerálů, mohou obsahovat také další sacharidy, cukry a chemikálie.

Mezi některé běžné viníky nezdravé veganské stravy patří:

Veganské alternativy masa

Alternativy masa nebo rostlinné bílkoviny používané ve veganské stravě se mohou na první pohled zdát zdravé, ale postrádají spoustu základních živin. Jednou z populárních alternativ k masu je Jackfruit, který má texturu podobnou masu, kterou si mnoho veganů užívá. Jackfruit však obsahuje velmi málo bílkovin a hodně sacharidů , což může být problém pro ty, kteří chtějí zhubnout.

Dalším zdrojem obav jsou veganské lahůdky. Jsou zpracovány podobným způsobem jako standardní živočišné produkty, což znamená, že často obsahují vysoké množství sodíku, což může zvýšit riziko různých srdečních onemocnění a také chronických zánětů.

I seitan, vyrobený z pšeničného lepku, může někdy obsahovat velké množství soli a cukru, což může poškodit jinak zdravou stravu.

Veganská rychlá občerstvení

Mnoho lidí předpokládá, že volba veganské verze produktu rychlého občerstvení, jako je veganský burger nebo hotdog, je zdravější volbou. Pokud se však ponoříme trochu hlouběji do otázky „Je být vegan zdravý?“ Zjistili jsme, že mnoho komerčně vyráběných rychlých jídel pro vegany je nabitých zpracovanými komponenty a konzervačními látkami.

Například veganský burger ve Velké Británii od KFC obsahuje přibližně 2,91 g soli, ve srovnání s pouhými 2,02 g u standardního filetového burgeruMnoho napodobenin hotdogů a hamburgerů také obsahuje zpracovanou sóju, přebytečný cukr a umělé příchutě.

Většina zpracovaných potravin určených pro vegany může být pro vaše zdraví stejně problematická jako zpracované masné výrobky. Obecně obsahují velké množství hydrogenovaných a trans-tuků, stejně jako emulgátory a pojivové produkty, které mohou vést ke zvýšenému zánětu.

Veganský sýr a mléčné výrobky

Mnoho alternativ mléka a dalších nemléčných výrobků určených pro vegany obsahuje spoustu dobrých ingrediencí, jako jsou zdravé tuky a vápník. Ale ne vždy jsou tak zdravé, jak se zdají. Kokosový olej je běžnou složkou tuků ve veganských sýrových alternativách, stejně jako palmový olej. Kokosový olej má bohužel vysoký obsah nasycených tuků, které mohou zvýšit hladinu LDL cholesterolu.

Jogurty a některé veganské mléčné nápoje mají stejné nevýhody: mají vysoký obsah kokosových olejů, přidaný cukr je velmi běžný a v mnoha případech mohou obsahovat značné množství tuku přijatého z rostlinných zdrojů. Jogurty prodávané pro vegany mohou také obsahovat parfaity a výrobky na bázi granoly, které obsahují velké množství přidaného cukru.

Veganské občerstvení

Veganské občerstvení také nemusí být nutně zdravější variantou. Veganské smoothie je skvělý způsob, jak se ráno nebo po tréninku vyživit, ale může obsahovat spoustu kalorií. Smoothie s vysokým obsahem ovoce nabízí spoustu vitamínů a minerálů, ale také mnoho přírodních cukrů.

Aditiva obsažená ve veganských smoothies, jako je arašídové máslo, datle, kešu oříšky, konopná semínka a banány, mohou dodat extra bílkoviny a živiny, ale také obsahují spoustu kalorií. Dokonce i granolové a energetické tyčinky , které se zdají být pro vaše zdraví lepší než standardní cukrové tyčinky, mohou stále obsahovat velké množství přidaného cukru. Na etiketě můžete také najít umělá barviva a dochucovadla.

Jednou z často přehlížených nezdravých svačin ve veganské stravě jsou veganské chipsy. Kapustové, sladké brambory a mrkvové chipsy se mohou zdát zdravější, ale mají vysoký obsah nasycených tuků a soli, podobně jako bramborová alternativa.

Veganské sladkosti

Veganské dezerty a sladkosti jsou také stejně problematické jako jejich neveganské alternativy. Přírodní cereálie, jako jsou ovesné vločky a obiloviny , se mohou zdát být skvělou volbou, pokud se chcete zásobit vlákninou, ale mohou také obsahovat značné množství přidaného cukru.

Veganské dezerty mohou být problematické, i když obsahují méně cukru. Když výrobci odstraní vejce a máslo z pečiva, cupcaků a podobných produktů, často tyto látky nahrazují pektiny, gumy a škroby, aby vytvořili podobnou strukturu.

Studie zjistily , že tyto látky mohou zvýšit hladinu cholesterolu a vést k vyšším případům zánětů, které mohou přispívat k chronickým onemocněním.

Veganská jídla s vysokým obsahem sacharidů

Mnoho veganských jídel má velmi vysoký obsah sacharidů, protože vegani často rádi připravují veganské rýžové misky, těstoviny a veganské hamburgery.

Vegani, kteří se snaží být zdravější, možná budou chtít prozkoumat nápady na nízkosacharidová veganská jídla.

Veganství může být zdravé: Ale není vždy zdravější než jiné diety

Takže zpět k otázce, je být veganem zdravé? Vše záleží na tom, jak se stravujete. Obecně může být veganská strava extrémně výživná, protože má vysoký obsah rostlinných potravin, které jsou bohaté na klíčové enzymy, minerály, vitamíny a vlákninu. Výzkum spojuje veganskou stravu s nižším rizikem vysokého krevního tlaku, cholesterolu a srdečních chorob.

Veganské diety také pravděpodobně obsahují méně nasycených tuků a vysoký obsah folátu, hořčíku a nenasycených tuků. Ořechy, celozrnné výrobky a luštěniny, které jsou základem veganské stravy, všechny mají vynikající výhody. Navíc je u veganů pravděpodobnější nižší index tělesné hmotnosti díky výběru potravin s vysokým obsahem vlákniny a sytých potravin, což snižuje riziko přejídání.

Navzdory tomu je důležité si uvědomit, že veganská strava není vždy zdravější než neveganská. Stejně jako u jakékoli diety budete muset dbát na přidané chemikálie, cukry, soli a konzervační látky, pokud chcete jíst zdravě, a také omezit příjem sacharidů.

admin

admin