Trpíte nemocí z povolání a nevíte, jak tuto situaci řešit? Nebo si nejste jisti, jestli skutečně jde o nemoc z povolání? V tom případě je nutné vše začít řešit ihned. Prozradíme vám, na co máte nárok i jak v tomto případě postupovat.
Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele?
Náhrada za trvalé následky a nemoci z povolání je v těchto případech samozřejmostí. Máte na ni ze zákona nárok. Zaměstnavatel je povinen vám poskytnout náhradu za ztrátu výdělku, za bolest, ztížení společenského uplatnění nebo za účelně vynaložené náklady spojené s léčbou.
Záleží však vždy na zaměstnanci, jestli tyto nároky uplatní, či nikoliv. Musí doložit veškerou dokumentaci k tomu, že jde o nemoc z povolání, vyčíslit finanční škodu, která mu tím vznikla, a vyzvat svého zaměstnavatele k zaplacení náhrady. Poslední krok je ze všeho nejdůležitější, přesto se k němu zaměstnanci někdy nemají, protože se bojí, že třeba definitivně přijdou o práci nebo že jim žádné odškodné a náhrady vyplacené nebudou.
Získejte odborné rady zdarma
Nechcete na to být sami? Potřebujete si vyslechnout odbornou radu a nechat si poradit ohledně jednotlivých kroků, které je zapotřebí vykonat? V tom případě využijte specializovaného poradenství. Bezplatné právní poradenství nabízí například Pracovní úraz – Poradna pro zaměstnance. S advokáty, kteří se pracovními úrazy zabývají již dlouhá léta, můžete vše dopodrobna prokonzultovat a zároveň vás mohou právně zastupovat. Hlášení pracovního úrazu nebo nemoci z povolání nemusí být vůbec jednoduché, a proto je dobré mít po svém boku někoho, kdo bude všechno řešit s vámi.
Provizi platíte jen v případě úspěchu
Nezřídka se stává, že společně s řešením nemoci z povolání se budete muset zabývat i ukončením pracovního poměru, vymáháním odstupného či invalidním důchodem. A od toho tu jsou specializovaní advokáti, aby vám byli nápomocní.
V případě právního zastoupení zaplatíte pouze provizi z plnění, bude-li pro vás ale výsledek neúspěšný, nemusíte platit vůbec nic. Nebuďte v těžkých životních situacích sami a spolehněte se na odborníky.